İmplant Dişin Faydaları Nelerdir ?

İmplant yaptırmanın nedenleri;

İmplant diş yaptırmanın büyük avantajı diğer tedavi yöntemlerine oranla çok daha sağlam, rahat ve uzun ömürlü olmasıdır. İmplant diş tedavisini bu kadar başarılı yapan önemli unsurlardan biride tek başına bir yapı olmasıdır. Rastgele bir yerden destek almaya ihtiyacı olmadığı için de diğer dişleri hiçbir zararı yoktur.

İmplanttan önce sıklıkla kullanılan köprü ve kuron tedavilerinde sağlam dişlerden destek alındığı için komşu dişler büyük oranda zarar görmekteydi. Bu açıdan bakıldığında dahi implantların dişhekimlerine ve hastalara sunduğu avantaj çok ehemmiyetlidir.

İmplant tedavisinin ehemmiyetli bir yararı da halk dilinde damak denilen ileri yaşlardaki hastaların kullandığı hareketli protezlere ürettiği tesirli analiz ederdir. Hareketli protezlerin kullanımı zor olmakla beraber altlarına yiyecek artıkları kaçabilmekte ve hijyenini sağlamak için daimi gayret gerektirmektedir. Ağız içinde hareket ettikleri için çiğneme işlevleri zayıf olmaktadır. Diğer bir dezavantajı ise ağız içini komple kapladıklarından his kaybı oluşmakta ve kullanıcılarına çeşitli zorluklar yaratmaktadır.

Son zamanlarda ise hareketli protezlerin yerine İmplantların üzerine yapılan sabit protezler almıştır. Bu sayede ananesel protezlerde yaşan sıkıntılar tamamiyle ortadan kaldırılmıştır. İmplantlar hiç dişi olmayan total dişsiz hastaları bile yeterli çene kemiği olması vaziyetinde kalıcı analiz eder üretmektedir. İmplantla yapılan protezler tabii diş formunda olduğu için meselesiz olarak kullanılmaktadır.

İmplantların yararlarını madde olarak sıralamak gerekirse;

  • Doğal diş formunda olması
  • Çiğneme işlevlerini tam olarak yapabilme (her istediğini yiyebilme)
  • Daha iyi estetik görünüm
  • Çiğneme işlevleri tam olduğu için sıhhatli beslenebilme
  • Sıhhatli dişlere kavuşma ile yüksek özgüven